Říká se, že zkušenost je z velké většiny nesdělitelná. Aby se člověk poučil, prý si musí vše zažít na vlastní kůži sám. My bychom chtěli toto tvrzení vyvrátit a varovat vás před nepravdami, které na vás mohou čekat při prodeji či koupi realit – ať už přes realitní kancelář nebo na vlastní pěst. A budeme věřit, že našim zkušenostem uvěříte. Ušetříte si tím totiž to nejvzácnější, co máte – čas, zdraví i peníze.

Své zážitky nám sdělilo patnáct zkušených obchodních manažerů Realitní kanceláře STING.

  1. Nabízení nemovitosti bez toho, aniž by makléř zakázku viděl – výsledný dojem pak může přinést obrovské zklamání. Proto se ptejte na všechny detaily nemovitosti, které vás zajímají.
  2. Majitel vydává obyčejnou zahradu jako stavební pozemek – někdy může být velmi krásný, leč pro vás bezcenný. Proto zajděte na stavební úřad a nahlédněte do platného územního plánu.
  3. Nabízí se dům, který není zkolaudovaný – i když mu na první pohled nic nechybí. Proto se ubezpečte a raději vyžádejte k nahlédnutí vyjádření o kolaudaci.
  4. Majitel zatají skutečnost – například plánovaný budoucí silniční obchvat kolem domu. Proto se raději informujte na stavebním odboru místního úřadu.
  5. Mylné informace o přípojkách k domu – připravily už o klid tisíce nových majitelů nemovitostí. Proto nahlédněte do stavební dokumentace.
  6. RK prodávajícího přesvědčí, že smlouva, kterou podepisuje, je neexkluzivní. Malým takřka nečitelným písmem je ve smlouvě uveden opak a navíc bez možnosti výpovědi – když si pak kupce nejdete sami, musíte zaplatit také provizi realitní kanceláři. Proto si pořádně pročtěte celou smlouvu.
  7. Nevěrohodné re­alitní kanceláře si berou provizi i za jednotlivé prohlídky – to je však nemyslitelné. Proto se ubezpečte, že daná realitní kancelář vybírá provizi až po sepsání smlouvy o prodeji či pronájmu.
  8. Nesolidní RK přebírají zakázky jiným realitním kancelářím, stahují fotky, kopírují popisky – to však v případě, že nabízíte nemovitost u několika realitních kanceláří. Proto raději volte smlouvu exkluzivní, budete mít jistotu, že Vaši zakázku nepřebere realitní kancelář s nekalými praktikami.
  9. Nevyplacení kupní ceny z úschovy realitní kanceláře – po čemž následuje šok. U důvěryhodné realitní kanceláře je tento bod pevně zakotven ve smlouvě. Proto si jeho uvedení v dokumentu dobře ohlídejte.

10.  Prodávající tvrdí, že je jediným majitelem nemovitosti. Přesto se však může stát, že je spoluvlastníků více – čímž může být celý obchod  znemožněn, protože nedají k prodeji souhlas všichni. Proto si vyžádejte list vlastnictví ve výpisu z katastru nemovitostí, kde jsou uvedeni všichni majitelé.

 

11.  Prodávající se nechá uchlácholit několikatisícovou zálohou a tím, že kupující za něj vše rychle vyřeší sám. Navíc podepíše plnou moc a dokument, ve kterém je mimo jiné uvedeno, že kupující může jeho nemovitost prodat třetí osobě – v tomto případě je neznalost rizik a postupů při prodeji realit fatální. Prodávající totiž dává „kupujícímu“ oprávnění nakládat se svou nemovitostí. Nedostane pak peníze a přijde také o nemovitost. Proto, když už se rozhodnete o zprostředkovaný prodej, je lepší obrátit se na renomovanou realitní kancelář, kterou si na rozdíl od „anonymních zájemců“ můžete ověřit.

 

+1. Klient se rozhodne, že svou nemovitost prodá přes realitní kancelář. Když mu však RK najde kupce, prodávající ji spolu s ním obejdou a uskuteční obchod bez zprostředkovatele. Využijí tak služby se vším, co nabízí, ale nezaplatí ji.