Hospodářské noviny | 22.6.2016 |


NOVĚ UŽ REALITNÍHO MAKLÉŘE NEBUDE MOCT DĚLAT KAŽDÝ. ZÁKON, KTERÝ MÁ PROČISTIT TRH, DOSTANE V LÉTĚ VLÁDA.

Zatímco doteď mohl realitního makléře dělat téměř každý, od října příštího roku by jejich práce měla mít jasnější pravidla. Makléřům přibude povinná kvalifikace a zkouška, budou si platit pojištění odpovědnosti a jejich profese se stane vázanou živností. V Česku se prodejem nebo pronájmem realit zabývá přes 15 tisíc lidí, to je v přepočtu na obyvatele nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Zákon o realitním zprostředkování teď připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. „Návrh zákona by měl být předložen vládě v průběhu léta,“ sdělila HN Veronika Vároši, vedoucí tiskového oddělení na ministerstvu pro místní rozvoj.
Realitní kanceláře nový zákon vítají. Měl by přispět k lepší pověsti oboru a k vyšší ochraně zákazníků. Některé návrhy však podle nich nejsou ideálně nastavené.

Úschova peněz na zvláštním účtu

Za slabinu návrhu označují realitní kanceláře úschovu peněz zákazníků a nakládání s nimi. Jedná se především o zálohy – tedy peníze, které realitní kanceláři nepatří. „Podle mého soudu to tam není ošetřeno vůbec,“ říká Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR. V návrhu se píše, že je-li součástí zprostředkování úschova peněz nebo listin, makléř by měl klientům doporučit, aby peníze uložili v bance, u notáře nebo advokáta.
„My bychom byli rádi, aby zákon přikazoval, že se musí vést oddělené účty pro správu těchto financí,“ říká Borůvka a upozorňuje na případy, kdy advokáti peníze klientů zpronevěřili. Realitní kanceláře jsou navíc odpovědné za svá doporučení. Může se tak stát, že makléř doporučí advokáta, který peníze ukradne, ale odpovědnost ponese makléř. „To jsme také připomínkovali,“ dodává Borůvka.
K tomu, aby klienti ukládali peníze na zvláštní účet oddělený od peněz, se kterými hospodaří makléř, se přiklání i síť realitních kan­celáří Sting. Navrhuje také, aby se omezila možnost nakládat s penězi zákazníků. Mělo by to být možné pouze na základě písemné smlouvy. „Takové opatření by zabránilo stávající praxi některých rea­litních kanceláří, které s penězi klientů hospodaří jako s vlastními prostředky,“ uvedla ve svém prohlášení skupina Sting. Pokud by takovou povinnost zákon zavedl a její plnění se důsledně kontrolovalo, měli by klienti větší jistotu, že o své peníze nepřijdou, uvedla dále kancelář Sting.
Realitka by nemohla snadno sáhnout na peníze, které jí nepatří, kdyby se například dostala do finančních problémů. O peníze by lidé nepřišli, ani kdyby firma skončila v konkurzu a s jejími účty by hospodařil konkurzní správce. Lidé by se tak vyhnuli zdlouhavým soudům o vymáhání svých peněz. „Žádné opatření však neřeší defraudaci,“ konstatuje Borůvka s tím, že se proti krádeži nelze pojistit.
Pojištění je ostatně další věc, na kterou asociace upozorňuje. Zákon by měl pro makléře zavést pojištění odpovědnosti, podle Borůvky je ale nastavené příliš vysoko. Realitní kanceláře sdružené v asociaci mají podle něj povinné pojištění profesní odpovědnosti řadu let. Vztahuje se třeba na ztrátu klíče nebo dokladů. Za více než deset let došlo podle Borůvky k minimálnímu počtu škod, v součtu za desetitisíce korun. V zákoně je ale pojištění navrženo na šest milionů pro každého podnikatele. „To je podle nás nepřiměřená částka,“ odmítá návrh Borůvka.
Realitním kancelářím přinese pojištění další výdaje, navíc může odradit živnostníky, pro které je zajišťování realitních služeb jen přivýdělek. Přeplněný trh v Česku mohou pročistit také odborné zkoušky a povinné prokazování kvalifikace, které zákon zájemcům o práci realitního makléře ukládá.

Makléře nebude moct dělat každý

K zákonu se sešlo celkem 248 připomínek. „Z toho bylo 86 zásadních a 162 doporučují­cích,“ upřesnila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vároši. Velká část připomínek je však podle ní hlavně technická. „Týkají se dokládání odborné způsobilosti a potřebné praxe, povinného pojištění nebo náležitostí a úpravy smluv o realitním zprostředkování,“ vyjmenovává Vároši. Některé připomínky jsou podle ní protichůdné. „Například u limitu pojištění. Někteří ho chtěli zvýšit, jiní naopak snížit,“ upřesňuje mluvčí.
Ministerstvo chce novým zákonem především chránit zákazníky, podle Borůvky ale některé jeho formulace dávají klientům zbraň k možnému zneužití. „Makléř pak kvůli jakémukoliv pochybení nebude mít nárok na provizi,“ říká Borůvka. Pokud si například zákazník najme šikovného právníka, může mít služby realitní kanceláře zdarma. Kancelář třeba předloží návrh smlouvy a advokát ji předělá, ačkoliv věcně na ní vůbec nic nezmění. Lidé by pak mohli označit smlouvu za pochybení a realitní makléř může ztratit nárok na odměnu.
Kdo bude chtít v budoucnu začít s prací realitního makléře, musí prokázat svoji odbornou způsobilost. Automaticky ji zajistí vystudování ekonomie nebo práva na vysoké škole. Podle asociace je ale pro práci v realitách výhodou stavařina. Přesto budou absolventi vysokých škol stavebního směru potřebovat navíc jeden rok praxe. S nižším vzděláním roste počet let, která makléř bude jako nutnou praxi potřebovat. Řada realitních kanceláří teď vydává makléřům různé certifikáty, jejich kvalita ale není rozhodující. Od nového zákona si ministerstvo slibuje, že se trh pročistí a ubude nespokojených zákazníků.