Pokud  porovnáme první čtvrtletí 2012 oproti prvnímu čtvrtletí 2013, tak v letošním roce jsme pronajali více bytů než v roce předchozím, přibližný nárůst je o 10 %.  

Poptávka po nájemních bytech je dlouhodobě nižší než jejich nabídka. V žádném z regionů, kde působíme, se nesetkáváme se zvyšováním nájmů, naopak – dnes je možné pořídit nájemní byt levněji a v lepší kvalitě než v předchozích obdobích. Deregulace cen nájemních bytů přiměla mnoho nájemníků k pořízení si vlastního bydlení. Díky tomu se dostaly volné nájemní byty na trh a rozšířily již tak slušnou nabídku. Zejména v současné situaci, kdy úroky úvěrů na bydlení jsou někdy i výrazně pod 3 % a zároveň ceny bytů na velmi přijatelné úrovni, se mnohdy rovná splátka hypotéky výši nájmu v nájemním bytě. Neplatí to samozřejmě pro všechny regiony, ale v regionech, kde se dají pořídit byty v  řádech statisíců, je neekonomické platit nájemné a neinvestovat do svého bydlení. A pokud to ekonomická situace nájemníků dovolí, vždy raději volí cestu pořízení si vlastního bydlení.

Dalším faktorem, který vede ke snižování výše nájmu, je rozdíl v kvalitě nájemních bytů s původně regulovaným nájemným oproti bytům, které se nabízely od počátku za tržní nájemné. Majitelé bytů s již dříve nastaveným tržním nájemným jsou zvyklí na velkou konkurenci na trhu s nájemními byty a tím i nutností průběžně investovat do bytu, pokud ho chtějí pronajmout za slušnou cenu. Nabídka takovýchto bytů bývá kvalitativně na vyšší úrovni než byty s původně regulovaným nájemným. U nich tedy logicky zbývá majitelům buď investovat do rekonstrukce, nebo zaujmout nižší cenou. Nejedná se přitom jen o vnitřní rekonstrukci bytů, ale rovněž celého vchodu, roli hraje zateplení objektu, plastové okna, zateplená střecha. Pokud rekonstrukce nejsou provedeny k nájmu, je nutné si připočíst i zvýšené náklady na vytápění oproti bytům v domech po celkové revitalizaci.

A problémy, které v této souvislosti mohou nastat? Majitelé nemovitostí poskytnutých k nájmu nebo na pronájem řeší různé situace. K těm nejčastějším patří bezesporu neplacení nájemného, problémy s vystěhováním neplatících nájemníků, obývání pronajatého bytu více osobami než bylo domluveno, poškození zařízení bytu nebo samotné nemovitosti. Obvykle doporučujeme zaplacení kauce nájemcem ve výši dvou až tří měsíčních nájmů k rukám pronajímatele. Kauce  ztlumí dopady neplacení nájemného do doby, než nájemce byt předá majiteli zpět nebo nalezne nového nájemce. Vhodné je rovněž účtování si nájemného dopředu, ne zpětně, určit si konkrétní termín placení nájmu a ve smlouvě mít zakotveno penále za opožděnou platbu. Důležité je mít pronajímaný byt pojištěný proti škodě, jak na bytě, tak případné škody způsobené sousedům. Je možné si pojistit i neplacení nájemného nájemníkem.